Zajímavosti v okolí

Hláska – zalesněný hřeben ve směru od Hrušova k Poddubí. Název podle zaniklé osady (patrně v rozmezí třicetileté války) přešel na zříceninu hradu Zlenice dnešní „Senohrabská hláska“.

Hrusice –  známé rodiště  malíře Josefa Lady, který se narodil v chaloupce čp.15 v rodině obuvníka. Nejcenější historickou památkou je kostel sv.Václava. Jde o původně románskou stavbu postavenou v první polovině 13. století na jejímž místě stála původně dřevěná kaple.

Hrušov – část údolí potoka Mnichovka. Na pravém břehu stával mlýn vzpomínaný už v roce 1525, který byl v roce 1933 přestavěn na hotel Hrušov. V roce 2010 byl celý objekt zbourán místním podnikatelem.

Komorní Hrádek – obec na levém břehu Sázavy proti Choceradům. Zdejší zámek z 16.-17. století je zatím veřejnosti nepřístupný. Nedaleko jsou skromné zbytky Čejchanova hrádku a směrem na jihovýchod se v lesích nachází moderní sportovní střelnice.

Kostelní Střimelice – v okolí se zde ve středověku těžily drahé kovy.

Lensedly – obec jihovýchodně od Turkovic, je chráněná památkovým úřadem, kde se nachází původní stavby tzv. roubenky.

Lštění – obec na levém břehu Sázavy jižně od Turkovic.  Zde je doposud dobře patrné slovanské hradiště Lščen na vysokém ostrohu nad řekou Sázavou.

Mirošovice – od Turkovic na západ je to obec na místě slovanského osídlení kdysi zlatonosného Mirošovického potoka.

Ondřejov – obec východně od Turkovic proslavila hlavně hvězdárna na vrchu Žalov, kde je dnes umístěn jeden z největších dalekohledů v Evropě. V současnosti je zde Astronomický ústav AVČR. Severně od Ondřejova je vrch Pecný 546m n.m. nejvyšší kopec mezi Labem a Sázavou.

Senohraby – původně malá ves náležející k hradu Zlenice. Od osmdesátých let 19. století známé letovisko pro Pržskou smetánku.

Stará Dubá – zřícenina hradu na ostrohu nad řekou Sázavou. Hrad se připomíná už roku 1283. U řeky Sázavy jsou zbytky hrdeb podhradního městečka.

Zlenice – zřícenina hradu na hřebeni „Hláska“. Hrad byl založen v pol. 14. století a o sto let později zpustl. Na levém břehu Sázavy leží stejnojmenná obec Zlenice.